Telefonlarymyz
tr en

Üretim Prensiplerimiz

Soğuk pres yağlarımızın üretim şartları ana başlıklar halinde aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

·         Tedarikci firmalardan temin edilen hammaddelerin mikrobiyolojik ve kimyasal kalite spektleri ile ilgili raporlar alınmaktadır.

·         Hammadde girişinden yağın çıkışına kadar tüm proses işlemleri el değmeden kontinü sistem içerisinde gerçekleşmektedir. Hijyen ve sanitasyon uygulamaları yerine getirilmektedir. Mainalarımızın tamamı; AB ülkelerinden ve gıdaya uygun materyallerden dizayn edilmiştir

·         Proses sürecinde hammaddeler; soğuk pres yağ tekniğinin temel ilkesi olarak, ürün özelliğine göre 30-40 ⁰C üzerinde ısıl işlem görmezler. Yağlar; vitamin, sterol,fosfatid vb. yararlı özelliklerini korumakta,daha önemlisi trans yağ asiti oluşumu meydana gelmemektedir.

·         Soğuk pres yağ üretim sürecinde hiçbir şekilde kimyasal,katkı ve koruyucu madde (özellikle peroksit oluşumunu önlemeye yönelik BHA,BHT vb.yapay oksidant madde) uygulaması yapılmamaktadır.Yağların doğal trigliserit yapısı zarar görmemektedir.

·         Üretim sürecinde ve neticesinde üretilen her yağın kalite kontrol analizleri bünyemizdeki laboratuarımızda uzmanlarca yapılmaktadır. Firmamız; üniversitelerden akademik destek almanın yanısıra Gıda Mühendisi danışman gözetiminde süreci yürütmektedir.

 Saygılarımızla

Online SatýþGörüş ÖneriKargom NeredeFabrikamýzdan GörüntülerSatýþ NoktalarýmýzSoru-Cevap